Spectre olarak bilinen güvenlik ihlalini biliyor musunuz ? Evet, hemen hemen tüm Intel işlemcileri ve aynı zamanda AMD işlemcilerini etkileyen aynı. Bugüne kadar, çip üreticileri kusuru dahil etmeye çalıştılar. Kullanıcı verilerini yakalamadaki başarısızlığı istismar etmeyi zorlaştırmak için güvenlik yamalarına ve yeni ürün yazılımlarına yatırım yaptılar.

dün(10), AMD bir Windows 10 cihazı için yeni güvenlik yamaları ve yeni ürün yazılımı piyasaya sürdü.
Duyuru CTO Mark Papermaster tarafından yapıldı ve Microsoft'un Salı günü Salı güvenlik güncellemesiyle birlikte yayınlandı . Metin, Meltdown ve Specter hatalarının nasıl karmaşık olabileceğini gösterir. Bu haftaki Windows 10 güncellemeleri, Specter'ın işletim sistemi için ikinci varyasyonuna karşı etki azaltma kodunu içerir - tıpkı Ocak ayında yayınlanan bir Windows güncellemesi, ilk Spectre varyantının kullanıcıları tarafından korunmaktadır.
"Microsoft Windows kullanıcıları için. Bu azaltımlar, OEM ortağımızdan ve anakartımızdan işlemci mikrokod güncellemelerini ve ayrıca Windows'un güncel ve tam güncellenmiş sürümünü çalıştırmayı gerektirir. Linux kullanıcıları için, AMD, Linux ortaklarımıza sunulacak olan GPZ Varyant 2 için hafifletme önerdi ve bu yılın başlarında dağıtım için piyasaya çıktı. AMD'nin resmi ifadesinin bir parçası dedi. "
Bu hikayeyle ilgili kötü olan şey, AMD tarafından yayınlanan birkaç iyileştirmenin doğrudan ortalama kullanıcı tarafından indirilememesidir. AMD, donanım-imalat ortakları için tüm optimizasyonları yayınladı, bu yüzden OEM yükseltmelerinin serbest bırakılmasını beklemek zorundayız.
Bu bağlantıda daha fazla bilgi edinebilirsiniz . AMD işlemcilerinin Meltdown olarak bilinen güvenlik açığına tabi olmadığını hatırlamak .