Linux Nane 18, 2021'e kadar desteklenecek uzun vadeli bir destek sürümüdür. Güncellenmiş yazılımla birlikte gelir ve masaüstü deneyiminizi daha rahat bir hale getirmek için iyileştirmeler ve birçok yeni özellik sunar.

Linux Nane 18 "Sarah" Tarçın Sürümü
Tarçın 3.0

Linux Nane 18, en yeni Tarçın 3.0'a sahiptir. İşte yeni özelliklerinden bazılarını gösteren bir video:
Bu videoyu yapmak için Linux Scoop'a teşekkürler.
X-Uygulamalar

"X-Apps" adlı yeni bir proje başlatıldı ve amacı geleneksel GTK masaüstü ortamları için genel uygulamalar üretmek.
Bu projenin ardındaki fikir, belirli bir ortamın dışında artık entegre olmayan uygulamaları (bu sayede giderek artan sayıda GNOME uygulamasında olduğu gibi) değiştirmek ve masaüstü ortamlarımıza aynı temel uygulamalar kümesini vermek, böylece her değişiklik, geliştirilmekte olan her yeni özellik, bunlardan birinde yapılan küçük iyileştirmeler sadece bir çevreden değil, hepsinden de faydalanacaktır.
X-Apps için temel fikirler şunlardır:

  • Modern araç takımlarını ve teknolojileri kullanmak (HiDPI desteği için GTK3, gsettings vb.)
  • Geleneksel kullanıcı arayüzlerini kullanmak (titlebars, menubars)
  • Her yerde çalışmak (genel, masaüstü-agnostik ve distro-agnostik olmak)
  • Kullanıcıların halihazırda kullanabileceği işlevselliği sağlamak için (ya da geçmişte bazı işlevlerini kaybeden dağıtımlar için geçmişte keyif aldık)
  • Geriye dönük olarak uyumlu olmak (mümkün olduğunca çok sayıda dağıtım üzerinde çalışmak için)

Linux Nane'de, X-Apps'a uyum sağlamanız gerekmeyecektir, çünkü birçok durumda, zaten kullandığınız uygulamalarla çok benzer veya tam olarak aynıdır. Örneğin, Totem 3.18 (Linux Mint 18 depolarında bulunur), Linux Mint 17 ile birlikte gelen Totem 3.10'dan radikal bir şekilde farklıdır, ancak Xplayer 1.0 (Linux Mint 18'deki varsayılan medya oynatıcıdır) tam olarak aynıdır. X-Apps'ın amacı tekerleği yeniden icat etmek değil. Aslında tam tersine, zaten keyif aldığımız uygulamaların bakımını garantilemek ve gelişimlerini birden fazla masaüstü ortamına yarar sağlayacak bir yönde yönlendirmek.
Xed, Pluma'ya dayanıyor ve varsayılan metin editörü olarak çalışıyor.

Xed'de yeni bir metin dosyası başlatılıyor
Xviewer, GNOME'un Gözüne dayanır ve varsayılan resim görüntüleyici olarak işlev görür.

Xviewer'daki bir resmi görüntüleme
Xreader Atril'e dayanır ve varsayılan belge ve PDF okuyucu olarak davranır.

Xreader'daki bir dergiyi okumak
Xplayer, Totem'e dayanır ve müzik ve videolar için varsayılan medya oynatıcı görevi görür.

Xplayer'da bir müzik videosu izlemek
Pix, fotoğraflarınızı düzenlemek için bir uygulama olan gThumb'a dayanır.

Pix'te resim düzenleme
GNOME uygulamalarının, MATE uygulamalarının ve Xfce uygulamalarının bu X-Apps yerine kullanılmasının, depolarda hala mevcut olduğunu unutmayın. Bunları yan yana X-Apps'a yükleyebilir ve hangisini en çok beğendiğinize karar verebilirsiniz. X-Apps, sadece açık yollarla (geleneksel arayüzle) değil, aynı zamanda masaüstü ortamlarını destekleme biçiminde de ortamınızla daha iyi entegre olur.
Güncelleme Yöneticisi

Güncelleme yöneticisi hem görsel hem de başlık altında çok sayıda iyileştirme aldı.
Ana ekran ve tercihler ekranı artık yığın widget'larını ve ince animasyonları kullanıyor ve alternatif temalar için daha iyi destek sağlandı (araç çubuğu simgeleri artık karanlık temalarla uyumlu, uygulama ve durum simgeleri artık tempolu ve karartılmış metin artık dinamik renklerle işleniyor) .
Çekirdek güncellemelerini görebilmeniz ve seçebilmeniz için iki yeni ayar eklendi. Bunlar gerçekten güncellemeler olmasa da, daha yeni çekirdekler için paketlerin kullanılabilirliği sayesinde, yönetici artık bunları algılayabiliyor ve bunları geleneksel bir güncelleme olarak size sunabiliyor. Bunlar seviye 5 güncellemeleridir, ancak yeni ayarlar bunları bağımsız olarak yapılandırabilmenizi sağlar.

Çekirdek güncellemeleri bağımsız olarak yapılandırılabilir ve geleneksel güncellemeler olarak görünebilir
Çekirdek seçim penceresi tamamen yeniden tasarlandı ve şimdi, çekirdeklerin ne olduğunu, önyükleme sırasında bunların nasıl seçileceğini ve çoklu çekirdekler kurulduğunda DKMS modüllerine ne olacağını açıklayan bir bilgi ekranından önce geliyordu.
Linux Nane artık belirli çekirdeklere özgü düzeltmelerin ve regresyon listelerinin listesini gönderiyor. Pek çok çekirdek revizyonu ile, günlük bazda bazen çok sayıda düzeltme ve bu kadar çok regresyon gerçekleşiyor, bu bilgiler hızla modası geçmişti. Bunun yerine, ilgili bilgi kaynaklarına bağlantılar ile değiştirildi. Örneğin, belirli bir çekirdeği seçerseniz, şimdi onun changeloguna hızla erişebilir ve ona karşı işaretlenmiş tüm hata raporlarını görebilirsiniz.

Çekirdek değişiklik raporları ve hata raporlarına artık hızlıca erişilebilir
Güncelleme yöneticisi zaten yapılandırılabilirdi, ancak nasıl yapılandırılacağı açık değildi. Özellikle regresyon, istikrar ve güvenlik kavramları açık bir şekilde açıklanmamıştır. Bu kavramlar etrafında farkındalık yaratmak ve daha fazla bilgi göstermek için, güncelleme yöneticisine hoş geldiniz ve bir güncelleme politikası seçmenizi isteyen yeni bir ekran var.

Bir güncelleme politikası seçilmesi
Bu ekran, neyin oyunda olduğunu ve bir politika seçerken nelerin dikkate alınacağını açıklayan bir yardım bölümü ile tamamlanmaktadır.
Bu ekran sadece bir kez gösterilse de asıl amacı bilgi sunmak olsa da, tercihler arasında geçiş yapmak için hızlı bir yol olarak kullanılabilir ve Edit> Update Policy menüsünden başlatılabilir.
Nane-Y

2010 yılında, Linux Mint 10, "Mint-X" adında güzel bir metalik tema tanıttı. 6 yıl sonra trendler önemli ölçüde değişti. Birçok arayüz ve web sitesi daha modern görünmek için tarzlarını değiştirdi. 3B elemanlar ve degradeler daha basit şekiller, daha temiz çizgiler ve düz renkler ile değiştirildi.
Bu yeni trende cevap vermek için Linux Mint 18 , horst3180 ve Sam Hewitt'in güzel Moka ikonlarından oluşan popüler Arc temasına dayanan yepyeni bir tema olan “Mint-Y” i tanıttı .
Mint-Y modern, temiz ve profesyonel görünüyor. Yeni eğilimleri kucaklıyor, ama çok "düz" ya da minimalist görünmeden.
Temanın üç varyasyonu var. Bir ışık:

Nane-Y
Bir diğeri karanlık:

Nane-Y-Koyu
Ve üçüncüsü, ışık widget'ları kullanılarak ancak karanlık titlebars / toolbars / menubarlarla açık ve karanlık bir karışımdır:

Nane-Y-Koyu
Temas, işletim sisteminin çok önemli bir yönüdür, çünkü deneyiminizin rahat olması için, bilgisayarınızın sadece iyi bir şekilde çalışması gerekmez, aynı zamanda kendinizi evinizde hissetmeniz gerekir. Bunu akılda tutarak, Mint-Y'ye olgunlaşma zamanı verilecek ve Mint-X'in yerine geçmeyecek, ancak onu tamamlayacaktır.
Linux Nane 18'de hem Mint-X hem de Mint-Y yüklüdür ve Mint-X hala varsayılan temadır.
Mint-Y devam eden bir çalışmadır ve Linux Mint 18 sürümünden sonra geri bildirimlerinizle değişmeye ve gelişmeye devam edecektir.
Sistem geliştirmeleri

2007'de Linux Mint 3.1, “apt” komutunu, apt-get, aptitude, apt-cache ve paket yönetimiyle ilgili diğer komutlar için kullanışlı bir kısayolu tanıttı, ve o zamandan beri bu komut, serbest bırakıldıktan sonra serbest bırakıldı. 2014 yılında, Debian aynı fikirle ortaya çıktı ama farklı bir şekilde uyguladı. "Apt" komutları, desteklediğimiz bazı özelliklerin eksik olmasına rağmen, birkaç iyileştirme de getirdi. Debian "apt" komutu Ubuntu'ya girdi ve şimdi birçok öğreticiye başvurdu. Linux Nane 18'de "apt", daha önce sahip olduğu tüm özellikleri desteklemeye devam ediyor, ancak şimdi de Debian "apt" in sözdizimini destekliyor ve sunduğu geliştirmelerden faydalanıyor. İşte bazı değişikliklerin bir bakış:

  • "apt install" ve "apt remove" artık ilerleme durumunu gösteriyor.
  • Debian'ın sözdizimini desteklemek için yeni komutlar getirildi. "apt full-upgrade" ile "apt dist-upgrade", "apt edit-sources" ile aynı "apt sources" ve "apt showhold" ile aynıdır "apt held" ile aynıdır.

Add-apt-repository komutu artık PPA'ları komut satırından kaldırmayı mümkün kılan "--remove" argümanını desteklemektedir.
Linux Nane 18 , termal sensörleri izleyen ve CPU'ların aşırı ısınmasını önleyen bir sistem olan Thermald ile birlikte gelir .
exFAT dosya sistemleri artık kutudan destekleniyor.
Btrfs desteği geri döndü ve tekrar varsayılan olarak kuruldu.
Sanatsal gelişmeler

Giriş ekranında kullanılan varsayılan tema aşağıdaki iyileştirmeleri aldı:

  • Herhangi bir kullanıcı önceden seçilmediğinde şifrelerin yazılmasını engellemek için (böylece, giriş ekranı bir kullanıcı adının yazılmasını veya seçilmesini bekliyorsa), varsayılan olarak hiçbir iletişim kutusu görüntülenmez. Bunun yerine, giriş ekranı bir kullanıcı seçmenizi önerir. Kullanıcı adlarının yazılması gereken durumlarda (örneğin, LDAP kullanıcıları için) hala desteklenir, ancak klavyeyi yazabilmeniz için önce F1 tuşuna basmanız gerekir.
  • Oturum açma ekranının elemanlarının ekranda göründüğü şekilde, hafifçe iyileştirmeler yapıldı ve temaya daha fazla cila ve daha iyi bir kalite kazandırıldı.

Linux Mint 18, Andy Fitzsimon , Helena Bartosova , David Cantrell , dking , Jeremy Hill, Jan Kaluza, Konstantin Leonov , Rene Reichenbach ve Sezgin Mendil'den muhteşem bir koleksiyona sahip .

Yeni geçmişlerden bazılarına genel bakış
Diğer gelişmeler

HiDPI desteği büyük ölçüde Linux Mint 18'de geliştirilmiştir. Firefox, tüm XApp'lar (Xed, Xviewer, Xreader, Xplayer, Pix) ve Mint uygulamalarının çoğu (mintdesktop, mintsystem, mintwelcome, mintlocale, mintdrivers, mintnanny, nane, nane) , mintupdate, mintbackup ve mintupload) GTK3'e taşındı.
Yazılım Yöneticisine Steam, Spotify, Dropbox veya Minecraft gibi popüler uygulamalar eklendi ve artık kurulumu daha kolay.
Tüm basımlar şimdi OEM kurulumlarını destekliyor.
Grafiksel güvenlik duvarı yapılandırma aracı olan Gufw, varsayılan yazılım seçimine eklenmiştir ve şimdi varsayılan olarak yüklenmiştir.
Ana bileşenler

Linux Nane 18, Tarçın 3.0, MDM 2.0, Linux çekirdeği 4.4 ve bir Ubuntu 16.04 paket tabanına sahiptir.
LTS stratejisi

Linux Nane 18, 2021'e kadar güvenlik güncellemeleri alacak.
2018 yılına kadar, Linux Mint'in gelecek sürümleri Linux Mint 18 ile aynı paket tabanını kullanacak ve bu da kullanıcıların yükseltme yapmasını kolaylaştıracak.
2018 yılına kadar, geliştirme ekibi yeni bir üs üzerinde çalışmaya başlamayacak ve buna tamamen odaklanacaktır.